Aktivity

Dům U Staré hájenky je umístěn v krásné krajině v blízkosti Přemyslovského sedla, které je chráněnou přírodní lokalitou s výskytem vzácných rostlin a živočichů. Okolí vybízí k turistickým výletům pěšky i na kole, k lyžování či odpočinku při návštěvě termálních lázní ve Velkých Losinách.

OKOLÍ

VÝLETY

HISTORIE

NA SNĚHU

S DĚTMI

TŘI KAMENY

Pohodový výlet v blízkém okolí. Dáte se po cestě na Přemyslovské sedlo, odtud po lesní cestě se značenou cyklotrasou zamíříte na skálu Tři kameny. Skalní vyhlídka vám nabídne krásné pohledy jak na Praděd, tak i na celé Staroměstsko a masiv Králického Sněžníku. Nazpět můžete stejnou cestou, nebo pokračovat po modré turistické značce zpět do Nových Losin a poté kousek po silnic do kopce zpět k chatě.

POD ČERNOU STRÁNÍ

Pokud se zrovna na okolních lukách nepasou stáda krav, vyjděte po loukách podél remízků nahoru do lesa. Po chvíli sotupání se dostanete až na zpěvněnou cestu. Po této zpevněné cestě dojdete nazpět do Přemyslovského sedla. Odtud pak již cestou lemovanou starou alejí zpět k domu.

U STARÉ HÁJENKY

Pokud máte romantického ducha, doporučujeme za pěkných letních večerů vzít láhev vína a něco k snědku a najít si na louce nad domem tu správnou hromadu kamení, které tu po staletí vršili dřívější obyvatelé Nových Losin. Užijte si krásný pohled na západ slunce za Králickým Sněžníkem.

PASÁK A ÚDOLÍ HUČAVY

Po modré turistické značce lze dojít do Františkova a projít se údolím řeky Hučavy.
Směrem z Branné vede naučná stezka Pasák, na které potkáte stejnojemnnou skalní věž a z luk nad Předním Alojzovem se vám naskytnou krásné výhledy.

KOLEM UCHÁČE

Ucháč je tisíc metrů vysoký kopec lakající k výletu. Od domu se vydáte do Přemyslovského sedla a odtud směrem na vyhlídku Tři kameny. Můžete pokračovat směrem na Pekařov nebo na druhou stranu po modré značce. Ucháč se dá obejít kolem dokola několika variantami.

DO KOUTŮ NAD DESNOU

Výlet do Koutů nad Desnou můžete naplánovat po Knížecí cestě. Tudy dříve vedla lesní železnice z Přemyslova do Annína. Podél Hučivé Desné dojdete až do Koutů.

NA KOLE

Okolí nabízí ideální podmínky pro cyklovýlety. Po menších zpěvněných cestách lze jet do Koutů nad Desnou, do Pekařova. Údolím Hučavy do Branné na vyhlášené Staroměstské máslové trubičky nebo naopak do  Ramzové.
Pokud volíte raději enduro, určitě Vás nadchne Bikepark v Koutech nad Desnou, v Horní Lipové nebo vyhlášené Rychlebské stezky.

TERMÁLY VELKÉ LOSINY

Termály ve Velkých Losinách je ideálním místem k relaxaci. Pokud nepřeje počasí dopřejte si vy chvíli odpočinku v teplé vodě. Aquapark je velmi oblíbeným místem i u dětí, které zde najdou řadu atrakcí.

TOULKY PO HISTORII KRAJE

Jesenicko a Staroměstsko je kraj Sudet se zajímavou a trýznivou historií. Objevte historii kraje, osady a vesnice, které po roce 1945 zmizely z map. Již za domem jsou vidět zbytky základů bývalých obydlí. Stejně je to tomuv okolí Přemyslovského sedla, kde bývalá stavení připomíná několik rovnějších míst s divoce rostoucími listnatými stromy.

Josefová, Sklená, Labe, Štolnava, to jsou jen některé ze zaniklých obcí. Dnes jsou to místa tajuplná nebo místa s krásnými výhledy. Velmi pěkné je poutní místo za Pekařovem a Žárovou – křížová cesta Potůčník a kaple sv. Anny s léčivým pramenem.

NA SNĚHU

V blízkém okolí se nachází velké množství lyžařských areálů, pouhé  2 km od chaty je skiareál Přemyslov. Dále pak Kouty, X Park Františkov nebo Ramzová.

Běžkaři si přijdou na své. Při dobrých sněhových podmínkách se dá vyrazit z Přemyslovského sedla a projet trasu kolem kopce Ucháče. 
Pro náročnější nabízí areál Paprsek a Červenohorské sedlo strojově upravované běžkařské trasy. Obě varianty jsou dostupné do 20 min. autem z chaty.

Při dostatku sněhu nabízí okolí chaty ideální prostory pro skialpová dobrodružství. Přímo od chaty se můžete ny lyžích vydat podél Novolosinského potoka a po lesních cestách až na Černou stráň a dále na vrchol Vozky a Keprníku. Při horších sněhových podmínkách je vhodnou lokalitou Ramzová s výstupem na Šerák a Keprník. Variantou je výlet z Koutů na vrchol Mravenečník a Dlouhé stráně. Tento výlet je ideální i na jaro, kdy už jinde sníh odtává.

S DĚTMI

Pradědovo dětské muzeum v Bludově nabízí skvělé vyžití pro děti. K dispozici je prostorná vnitřní herna s domečky tradiční vesničky. Venku je prostorné hřiště a u dětí oblíbený vodní svět. Lze zde zakoupit i svačinu, kávu či dezerty.

Že nemůžete v Jeseníkách narazit na tygra nebo papoušky? Omyl!

V Zoo Faunaparku v Horní Lipové můžete vidět řadu exotických zvířat. Součástí areálu je i bistro. Zoo má otevřeno od dubna do října.