Aktivity

Dům je umístěn v blízkosti Přemyslovského sedla. To je chráněnou přírodní lokalitou s výskytem vzácných rostlin a živočichů. Pro ty, kdo mají rádi přírodu, se jedná o výjimečnou lokalitu. Vzhledem k umístění objektu jsou nejlepšími aktivitami turistika, cykloturistika, lyžování či návštěva termálních lázní ve Velkých Losinách.

Letní výlety

Zimní výlety

Kam s dětmi

Letní výlety

Vycházky po okolí

Vycházka na Tři kameny

Nejpohodovější vycházkou je dát se po cestě na Přemyslovské sedlo, odkud po lesní cestě se značenou cyklotrasou zamířit na skálu Tři kameny. Z ní je výhled jak na Praděd, tak i na celé Staroměstsko a masiv Králického Sněžníku. Návrat je možný stejnou cestou, nebo pokračovat po modré turistické značce zpět do Nových Losin a po cestě pak návrat zpět k chatě.

Vycházka pod Černou strání

Pokud se zrovna na okolních lukách nepasou stáda krav, je možné po loukách vyjít podél remízků nahoru do lesa, kde je možné se po horší stoupající cestě dostat až na zpevněnou cestu. Když se dáte doprava, po 1,7km se dáte opět doprava dolů a vyjdete za Přemyslovským sedlem. Odtud pak již po cestě lemovanou starou alejí zpět k domu.

Lokalita U Staré hájenky

Pokud máte romantického ducha, doporučujeme za pěkných letních večerů vzít láhev vína a něco k snědku a najít si na louce nad domem tu správnou hromadu kamení, kterou po staletí vršili dřívější obyvatelé Nových Losin, a z ní pozorovat západ slunce za Králickým Sněžníkem.

Turistika

Údolí Hučavy a Františkov

Z domu se po cestě sejde k modré turistické značce, po které se vydáte do Františkova. Zde je možné pokračovat údolím Hučavy až do lokality U Mlýna. Odtam je možné se vracet doprava po lesní cestě a vrátit se zpět na modrou značku a vyjít opět na rozcestí v Nových Losinách.

Okruh kolem Ucháče

Od domu se vydáte do Přemyslovského sedla a odtud směrem na Tři kameny. Dále z rozcestí je možné pokračovat po zelené do Pekařova. Odtud dále po červené značce směrem na Bukovice a pak opět po modré značce zpět na Tři Kameny a do Velkých Losin. Tento výlet lze prodloužit sestupem do Loučné nad Desnou, kde si můžete dát v některé z restaurací oběd.

Výlet do Koutů nad Desnou

Za Přemyslovským sedlem lze vyrazit po asfaltové lesní cestě směrem do kopce. Cesta pak začne traverzovat svahem, až dojdete do Andělských Žlebů, což je údolí vedoucí do Koutů nad Desnou, kde si můžete dát oběd. Cesta zpět je možná buďto Knížecí cestou, kde byla dříve lesní železnice pro tahání dřeva, nebo po modré turistické značce. Obě cesty končí v Přemyslově, odkud je to na chatu již kousek.

Cyklovýlety

Z domu je možno podniknout spousty výletů jak po značených cykloturistických trasách – do Koutů nad Desnou a Pekařova, tak i po menších silnicích a lesních cestách – do Branné a Šléglova až do Starého Města. Dále pak do údolí Hučavy až na Ramzovou. Nebo je možné na kolech navštívit Aquapark ve Velkých Losinách. Pro enduro ježdění je možné využít Bikepark v Koutech nad Desnou, v Lázních – Lipové nebo Rychlebské stezky.

Toulky po historii kraje

Tak jako všude jinde v Sudetech, i v Nových Losinách jsou všude zbytky dřívějšího obyvatelstva, které bylo nuceno po roce 1945 tento kraj opustit. Již za domem jsou vidět zbytky základů po bývalých domech. Stejně je to také v okolí Přemyslovského sedla, kde bývalá stavení připomíná několik rovnějších míst s divoce rostoucími listnatými stromy. Vydat se můžete například do bývalé Josefové, kde je památník císařovny Sisi. Pod stráněmi ucháče se pak nachází bývalá Sklená. Dále se dá pokračovat do osady Labe, odkud je krásný výhled do okolní krajiny. Velice pěkné je i poutní místo za Pekařovem a Žárovou – křížová cesta Potůčník a kaple sv. Anny, kde je i léčivý pramen.

Zimní výlety

Lyžování

V blízkém okolí se nachází velké množství lyžařských areálů, z nichž nejbližší je areál v Přemyslově, který se nachází 2km od chaty a je případně možné ze sjezdovky sjet přímo až k chatě. Dále jednotlivá loga jsou zároveň odkazy na internetové stránky jednotlivých lyžařských středisek.
Skiareál Kouty nad Desnou
Skiareál Kouty nad Desnou
Skiareál Přemyslov
Skiareál Přemyslov
Červenohorské sedlo
Červenohorské sedlo
Ski areál Branná
Ski areál Branná
X park Františkov
X park Františkov
Bonera Ramzová
Bonera Ramzová

Běžkování v okolí chaty

Z domu lze vyrazit pěšky na Přemyslovské sedlo a projet se na běžkách kolem kopce Ucháče a vypravit se také na vyhlídku Tři kameny. Toto je nejkratší a nejlépe dostupný výlet, který lze doporučit všem výletníkům. Další možností je pak za sedlem vyrazit po lesní cestě pod Černou strání směrem na Kouty nad Desnou. Zpět pak po Knížecí cestě zpět do Přemyslova pod ski areál, odkud je to k chatě již kousek.

Paprsek

V případě, že je nedostatek sněhu je možné autem vyrazit do Petříkova a odtud se na strojově upravených trasách vypravit na Paprsek, kde se dají vymyslet různé okruhy dle času a fyzické kondice výletníků. Autem je to od chaty z Nových Losin 20 minut, takže se jedná o příjemný.

Červenohorské sedlo

Dalším možným výletem, který je vhodný při špatných sněhových podmínkách je výjezd na Červenohorské sedlo. Zde jsou dvě varianty –
  • 1) směrem na Vřesovou studánku, kde je nově otevřený i upravovaný okruh směrem na Šindelnou horu nebo
  • 2) výjezd na Švýcárnu a na Praděd, což je jeden z klasických výletů v Jeseníkách jak už zimních, tak i letních.

Skialpy

Při dostatku sněhu je možné vyjít na lyžích přímo od chaty podél Novolosinského potoka a po Lesních cestách až na Černou stráň a pak na vrchol Vozky a Keprníku. Při horších sněhových podmínkách jsou dobré tréninkové možnost na Ramzové, kde je možný výstup na Šerák a Keprník. Možný je také výlet z Koutů (prvně po sjezdovce a pak po lesních cestách) na vrchol Mravenečník a Dlouhé stráně. Zde je zpravidla dostatek sněhu, takže je tento výlet velice pěkný v jarních měsících.

Kam s dětmi

FAUNAPARK Horní Lipová

Jsme malá zahrada se soukromým chovem zvířat, přístupná pro návštěvníky všeho věku a zájmových skupin. Vzhledem ke stoupající návštěvnosti jsme se rozhodli zlepšit podmínky pro chovaná zvířata a zkulturnění zahrady pro návštěvníky. Zkrátka chceme vytvořit co nejoptimálnější podmínky pro sbližování a kontakt člověka s přírodou.

Sportovně zábavní centrum Bělá pod Pradědem

Dětský svět se nachází v prvním patře našeho zábavního centra. Uvnitř najdete mnoho dětských atrakcí, dotykové naučné obrazovky a dřevěné naučné panely. Herna je určena pro děti do 12 let. Vydejte se s námi do světa sportu a okuste, jak je náročné střílet na biatlonové střelnici, zaposilujte si na TRX, svezte se s námi na lyžařském simulátoru nebo si ověřte svoji kondici na našem analyzačním přístroji. A to není vše. Je pro vás připraveno mnoho dalších atrakcí. Stanoviště jsou doprovázeny dotykovými obrazovkami, kde se dozvíte základní informace o výživě, tělesných parametrech a jednotlivých sportech. Svět sportu je určen pro všechny od 4 let věku. Děti do 15 let mají vstup povolen pouze v doprovodu dospělé osoby.

Muzeum Lega Jeseník

FAUNAPARK Horní LipováV téměř netknuté chráněné krajinné oblasti Jeseníků se můžete těšit z nově otevřeného a nejmladšího Muzea kostek. Hned vedle Priessnitzových léčebných lázní je na ploše 150 m2 postaveno 1000 modelů nesmrtelné stavebnice Lego. V muzeu si vaše děti budou moci pohrát i v dětském koutku. V obchodě vám nabídneme široký sortiment, který v běžných obchodech jen tak nenajdete.